Két szoros versenyben elszalasztott lehetőség után ezúttal nem engedte ki a győzelmet a kezéből Aleksander Aamodt Kilde, a kivtfjelli szuper-G-n. A norvég ezzel nemcsak karrierje első hazai havon aratott győzelmét, de a szakági kristálygömböt is ünnepelhette, mivel riválisai közül az összetett éllovas Odermatt nagyot rontott, míg Matthias Mayer csak a harmadik helyen végzett, így már senki sem előzheti meg a norvégot az utolsó versenyen. A kanadaiak fergeteges hétvégi szereplése sem ért véget, James Crawfordnak nem sok hiányzott ahhoz, hogy még Kildét is megelőzze. Pekingi bronzérmét követően karrierje első dobogóját is megszerezte a torontói.
Szuper-G-vel fejeződött be a kvitfjelli gyorsszámos hétvége vasárnap. Ahogy az egy világkupadöntő előtti utolsó szakági verseny esetében lenni szokott, nemcsak a napi eredmény miatt várhattunk izgalmas csatákat. Aleksander Aamodt Kilde ugyanis 61 ponttal vezette a szakági világkupát Marco Odermatt előtt. Azaz a rajt előtt úgy nézett ki az egyenlet, ha a norvég nyer és Odermatt nem második, megnyeri a kis kristálygömböt. Ekkor ugyanis Mayer is biztosan 10 pontnál nagyobb hátrányt gyűjt, amivel az osztrák is elveszíti matematikai esélyeit. Ami a 25. hely környékét, és így a courcheveli indulási jogot illette, Waldernek, Clareynak és adott esetben Segernek, vagy Murisiernek lehetett esélye beverekednie magát ebbe a mezőnybe.
A pályát svájci edző tűzte, meglepetésre kevésbé kanyargósra, ami a pálya kezdeti szakaszát illeti. De a pálya alsó felében is inkább a széles, tempós, klasszikus szuperóriás-kanyarok jellemezték a pályát. Összességében így is inkább hajazott a pálya egy kanyargósabb lesiklásra. Az időre nem lehetett kifogásunk, fagypont alatti hőmérséklet és szikrázó napsütés várta a sízőket.

Travis Ganong (21.) menetén keresztül ismerkedhettünk meg a pályával. Az amerikai kimondottan korrekt menetet síelt, nagyobb megingás nélkül. Gino Caviezel (49.) viszont többször is belehibázott, majd’ két másodpercet kapott a szűk másfél perces pályán. Ryan Cochran-Siegle (11.) remekül kezdett, és ugyan a felső szakaszon volt egy kisebb megingása, ez csak pár pillanatig akasztotta meg a lendületét. Max Franz (34.) egy jócskán szélesre vett kapuvétellel nyitott, és utána sem voltak a legprecízebbek a kanyarjai.
A világbajnok Vincent Kriechmayr (7.) ki tudta használni az amerikai hibás szektorát, és utána is gyorsabb maradt. Kanyarjaiban alig veszett el a sebesség, amivel folyamatosan növelni tudta előnyét. Mindössze a záró szakaszra lassult némileg le, amivel hagyott még néhány tizedet a menetben. Josef Ferstl (24.) nagy elánnal kezdett, ami előbb egy túlmért ugratót, majd egy kövérebb kanyart eredményezett. A sebesség viszont sokáig fizetett, a hibák ellenére is, azonban épp a pálya végén lassult le, és így faragni sem tudott.
Továbbra is a hazai havon szerzett győzelmet üldözte Aleksander Aamodt Kilde (1.). Hatalmas tempóval síelt a norvég, és egy jókora hátra billenés ellenére is nagy előnyt épített ki, pedig nem sokon múlt, hogy a hálóban kössön ki. Ez sem zökkentette azonban ki, a pálya alsó harmadában már ismét hiba nélkül síelt tovább – háromnegyed másodperces előnnyel állt élre, Cochran pedig már kerek egy másodperccel követte a harmadik helyen.
Matthieu Bailet (17.) szokás szerint bátran engedte a léceit. Emiatt ugyan a sebesség sokáig jó volt, de a pálya alsó harmadában rendre messze lecsúszott a kanyarívekről, amivel folyamatosan hízott hátránya. Marco Odermatt (28.) elmérte a felső részen található ugratót, ami miatt nagyon lelassult, másodperc felett járt már a hátránya. Ugyan utána még voltak jó szektorai, de a zárásban sem volt kellően gyors, és pillanatnyi hetedik helyével már ekkor szinte biztossá vált, hogy már ma kiírja magát a szakági versengésből. Dominik Paris (4.) a középső, egyenesebb részeken remek tempóban síelt, ahogy a záró szakasz lendületesebb kapui sem jelentettek számára akadályt. Rég láttunk tőle ilyen jó szuper-G futamot, mindössze 2 tizeddel maradt el Kildétől.
Andreas Sander (13.) a pálya középső szakaszán bátran engedte léceit, a záró szakaszra lassult csak le, így összességében igazán erős futammal zárt. Stefan Rogentin (13.) dobogóesélyes menettel indított, de a pálya közepén volt két jókora kövér kanyarja, amiben bőven maradtak tizedek. Matthias Mayernek (3.) meg kellett előznie Kildét ahhoz, hogy életben tartsa szakági esélyeit. A kezdő ugratót elmérte ugyan, de ez jelentősebb időveszteséget nem jelentett számára. A középső szakaszon ő is remekelt, szinte visszahozta egálra a meccset. A záró szakaszra kéttizedes hátránnyal, de az addigi legjobb sebességgel kanyarodott rá. Végül 12 század megmaradt a hátrányából, így maradt Kilde az élen. A norvég magából kikelve ugrándozott a szponzorülés előtt – szakági győzelme lényegében biztossá vált, míg a hazai futamgyőzelem is karnyújtásnyira került.
Blaise Giezendanner (20.) számos hibával kezdett, a pálya második felére tudta azért annyira rendezni sorait, hogy a pontszerző-zónából ne csússzon ki. Beat Feuz (5.) az utóbbi időben nem volt a legütőképesebb szuper-G-ben, de láthattuk már, hogy ma a lesiklók remekelnek inkább. Ennek megfelelően végig 1-2 tized hátrányba követte a norvégot, hol faragva egy keveset, hol visszakapva ezt a hátrányt. A pálya végén viszont nem volt elég gyors, így a dobogóról is lecsúszott egy tizeddel. Romed Baumann (10.) a pálya első felében jól síelt, halvány esélye még volt a dobogóra is. A folytatásban azonban voltak bizonytalanabb ívei, de másodpercen belül tartotta hátrányát. Raphael Haaser (31.) és Christof Innerhofer (22.) folyamatosan késésben kanyarodtak, rendre növelve addig sem kis hátrányukat.
Kilde már-már kezdhetett megnyugodni, amikor érkezett James Crawford (2.) és remek felső szakaszának köszönhetően előnybe került. A pálya közepén sem lehetett belekötni kanyarjaiba, már 15 századnál is járt a kanadai előnye. A záró szakaszon némileg alacsonyabb volt a sebessége, végül 7 századdal szorult a norvég mögé, akinek fújtatásán érezni lehetett, komoly stresszt okozott számára az elmúlt másfél perc… Adrian Smiseth Sejersted (8.) is dobogóközeli menettel indított, de az alsó harmadban voltak hibái – a pillanatnyi top10 így is könnyedén megvolt számára.
A folytatásban két kanadai is jól kezdett, de Broderick Thompson (15.) lendülete a teljes távon nem tartott ki, míg Brodie Seger két erős szektort követően hibázott és kiesett. Utóbbihoz hasonlóan pechesnek bizonyult Johan Clarey is. Ugyan eddig az óriás-műlesiklóknak nem termett sok babér, ez nem igazán zavarta Justin Murisiert (6.). A svájci döcögős kezdést követően remekül húzta meg a kanyarokat a pálya második felében, ráadásul sebességére sem lehetett panasz. Karrierje harmadik top10-es szuper-G versenyével kvalifikálta magát a VK-döntőre ebben a számban is. Ennek kárvallottja Nils Allegre (19.) lett, aki így visszaszorult a szakági pontverseny 26. helyére. Pontot szerzett még Stefan Babinsky (11.), Daniel Danklmaier (16.), Trevor Philp (17.) és Simon Jocher (29.) is. Harmincon kívül végzett viszont Christian Walder (32.).

Harmincon túlról ma nem akadt senki, aki a dobogót ostromolta volna. A két lesikláson remeklő Niels Hintermann (34-essel 9.) ugyan még Kildével szinte egálban állt egy szektort követően, utána azért a kanyarokban kevésbé volt magabiztos, mint az elmúlt két nap lesikló pályáin. Ezzel együtt viszont nem síelt rosszul, karrierje legjobb eredményét érte el a szakágban. A legkésőbb, 53.-ként rajtolva Matteo Marsaglia (22.) fért be a pontszerzők közé. Rajtuk kívül még Bryce Bennett (25.), Bostjan Kline (26.), Ralph Weber (27.) és Otmar Striedinger (30.) végeztek harmincban.

Aleksander Aamodt Kilde 13. alkalommal végzett a dobogó tetején, ráadásul ennek több mint felét, szám szerint hetet az idei szezonban ért el. 7. szuper-G győzelme az első, amit hazai havon szerzett. A norvég az eddigi hét szuperóriásból ötöt megnyert, Wengenben második lett, míg Kanadában kiesett. Ilyen eredménysorral eldőlt, egy versennyel a vége előtt megnyerte a szakági világkupát, 2016-ot követően másodszor. James Crawford a cortinai világbajnokságon robbant be a köztudatba, ahol majdnem érmet szerzett, míg Pekingben idén már ez sem maradt el – kombinációban lett bronzérmes. A kanadaiak ifjú reménysége idén stabilan versenyzett, csak idő kérdése volt, mikor állhat először dobogóra. Családjában ezzel ő a második, aki világkupán a legjobb háromban végzett: nagynénje, Judy Crawford 49 éve Grindelwaldban lett harmadik, műlesiklásban. Matthias Mayer rendkívül stabil formát mutatott egész hétvégén, pénteki lesikló harmadik helye után most szuper-G-ben is ugyanilyen pozícióban végzett. 43. dobogós helyéven a 9. legeredményesebb osztrák VK-síző, lehagyta Mario Mattot és már csak egy dobogós helyre jár Hannes Reichelttől.
Ahogy azt már többször is leírtuk, Aleksander Aamodt Kilde mai győzelmével karrierje második kis kristálygömbjét nyerte. A norvégot a courcheveli eredményétől függetlenül már Matthias Mayer és Marco Odermatt sem tudja utolérni. Kettejük közt viszont még nagy csata alakulhat ki a második helyért, míg a szakági címvédő Vincent Kriechmayr szerencsével érhet még be a legjobb három közé.

Marco Odermatt ma mindössze 3 pontot szerzett, így összetettben az előnye 189 pontra csökkent, hét versennyel a szezon vége előtt. Kilde lemaradása ezzel együtt is jelentős, pláne, ha hozzávesszük, hogy ebből a két műlesikláson egyikőjüktől sem várható rajtolás sem, míg 3 óriást rendeznek, ahol Odermatt egész szezonban szinte verhetetlen volt, míg sérülése óta Kilde el sem indult a számban. Egyébként mai 100 pontjával már a norvég is átlépte az 1000 pontot. Az összetett dobogó várhatóan Mayer, Feuz és hatalmas hajrá esetén Kristoffersen közt dőlhet el.

A világkupa mezőnye Közép-Európa felé veszi az irányt, ezúttal azonban Kranjska Gora előtt, kedd este 17:45-től Flachauban, villanyfényes szlalommal pótolják a félbeszakadt zágrábi versenyt.
Borítókép forrása: faz.net